Od roku 2000 stoupl počet případů ze 45 na 109 v roce 2008. Během zmíněných osmi let policisté přistihli 495 viníků dopravních nehod, kteří požili nějaké narkotikum. V roce 2008 byl každý 11 řidič, který způsobil dopravní nehodu, pod vlivem drog, zatímco v roce 2000 to byl pouze každý 28,5 řidič.

Rok 2004 lze podle policistů nazvat zlomových rokem. Policie od té doby totiž odhaluje čím dál více řidičů pod vlivem drog. Naopak viníků nehod pod vlivem alkoholu od tohoto roku ubývá. „Současná generace dvacátníků a třicátníků holduje alkoholu i drogám, což se zákonitě projevuje i v silniční dopravě, protože většina z nich jsou řidiči,“ řekla na konferenci Marek Blažejovský z NPC. „Myslím si, že tato situace bude ještě gradovat, protože nyní dorůstají náctiletí, kteří také usednou za volant. Tato skupina požívá narkotika a alkohol ještě ve větší míře, než zmínění dvacátníci a třicátníci,“ doplnil.

Podle Blažejovského je problém především v tom, že drogy u řidiče nelze odhalovat dýchnutím do trubičky, jako je to u alkoholu. Policisté by měli být speciálně vyškolení, aby podle psychomotorického chování řidiče poznali, zda je pod vlivem drog a podle toho poté provedli patřičné testování. „Pod různými druhy drog se lidé chovají rozdílně, například pokud je někdo pod vlivem pervitinu, za volantem určitě neusne, ale zato se stává velice sebevědomím až agresivním účastníkem provozu, který je velice nebezpečný, velmi často se stává, že se pokouší ujet policistům, kteří jej chtějí zkontrolovat,“ vysvětlil Blažejovský.

Během loňského roku policie vyšetřovala 160 376 dopravních nehod, při kterých přistihla celkem 7 252 řidičů pod vlivem alkoholu.