"Práce se týkají především uvolňování koryt toků a hlavně nakládka a odvoz povodňového odpadu, jako je oblečení, nábytek a znehodnocené potraviny. Pomáhají při nouzovém zásobování," uvedla Svitáková.

Povodně v Olomouckém kraji zničily 915 objektů na Jesenicku (14 domů je neobyvatelných) a 562 domů na Přerovsku. V Moravskoslezském kraji je poničeno 969 objektů, v Jihočeském kraji 528 domů a sedm mostů. Kraj Vysočina hlásí 172 zničených domů, v Ústeckém kraji zatím škody nebyly vyčísleny.

V Ústeckém kraji končí stav nebezpečí v pondělí, v Olomouckém potrvá do středy a v Moravskoslezském do pátku 24. července. V Jihočeském kraji skončil stav nebezpečí 9. července. Stav nebezpečí je nejnižší stupeň krizové situace, kdy na místo povodňových komisí nastupují krizové štáby.

Českou republiku zasáhly povodně 24. června. Mezi nejpostiženější území patří Moravskoslezský, Olomoucký, Jihočeský a Ústecký kraj a kraj Vysočina. Dosavadní škody jsou zatím vyčísleny na šest miliard korun. Hasiči zachránili 226 osob, evakuovali 1 851 lidí. Povodně si vyžádaly životy 14 lidí, jednoho člověka záchranáři stále pohřešují.