Sociální demokraté dokonce nový systém zkoušek z dospělosti zakomponovali do svého předvolebního programu. „Upravený systém státních maturit či jejich alternativa by měl být spuštěn teprve po kvalitní a zevrubné přípravě škol, studentů a pedagogů,“ uvádí se v programu ČSSD.

V podobném duchu vysvětlují snahy o odklad i občanští demokraté. Připravenost státních maturit je nedostatečná. „Nepřipravenost v případě konání státních maturit by dopadla zejména na školy a maturanty,“ tvrdí poslanec Walter Bartoš (ODS). Právě on spolu s Petrem Nečasem, Petrem Tluchořem a Mirkem Topolánkem připravili návrh zákona, který by státní maturity odložil o dva roky. Překlenovací kabinet Jana Fischera ovšem návrh zákona zamítl a zatím není jasné, zda se novela vůbec dostane na pořad poslední schůze Poslanecké sněmovny před předčasnými volbami.

Exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška státní maturity hájí a tvrdí, že vše je připravené. „Studenti už více než rok přesně vědí, co se mají naučit pro to, aby maturitní zkoušky zvládli. Katalogy byly vydány v březnu 2008,“ řekl Liška. Stopnout akci v současné chvíli by podle jeho mínění znamenalo krach a finanční ztrátu.

Lidovci tvrdí, že státní maturity jsou nutné kvůli kvalitě vzdělání. „Jsem přesvědčena, že státní maturitní zkouška by měla být vstupenkou na vysokou školu. Stávající mají na každé škole jinou úroveň,“ tvrdí místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. KDU-ČSL se domnívá, že rodiče ušetří tisíce korun. "Maturity mají na každé škole jinou úroveň a neumožňují přijetí studentů na vysoké školy bez přijímací zkoušky. Studenti proto musí absolvovat přijímací zkoušky, zejména Scio testy, za které se platí," vysvětlila mluvčí strany Martina Kaderová.

Proti odkladu je i KSČM. Vadí ji, že by se promrhaly další peníze, které se do přípravy vložily. „Státní maturity považuji za rozumný nápad. Ti, kteří jdou na vysoké školy, ji myslím potřebují. Otázkou je nastavení standardu,“ řekl Jiří Dolejš, místopředseda KSČM.

Zkoušku z dospělosti by podle nových pravidel mělo ve školních letech 2009/2010 a 2010/2011 v takzvané náběhové fázi skládat kolem 100 tisíc studentů. Státní maturita má mít dvě úrovně obtížnosti. Povinná část obsahuje kromě češtiny buď matematiku, nebo cizí jazyk. Ve volitelné části si studenti budou moci vybrat maximálně tři další předměty.

Od školního roku 2011/2012 pak mají středoškoláci povinně maturovat z češtiny a cizího jazyka, další povinný předmět si zvolí mezi matematikou, společenskovědním základem a informatikou. Novela upravující státní maturity byla schválena v polovině roku 2008.