Kromě dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, který rozděluje českým farmářům evropské dotace, navíc působí jako předseda dozorčí rady zemědělského podniku Agro Hoštka, jehož část akcií dokonce vlastní. Média spekulovala dokonce o tom, zda skutečnost, že firma už od fondu získala dotace za více než 75 milionů korun, nemá souvislost právě s Šenfeldovým působením v její dozorčí radě.

Šenfeld, který barvy KSČM v lavicích Poslanecké sněmovny hájí již od roku 2002, pochází z malé obce Malešov. Po maturitě na Střední zemědělské a technické škole v Roudnici nad Labem, na které studoval obor mechanizace zemědělství, se vydal na mechanizační fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, kterou dokončil v roce 1984. Členem komunistické strany je od roku 1988, zvláštní přitom je, že jeho rodiče členy komunistické strany nikdy nebyli.

Lídr komunistické kandidátky v Ústeckém kraji je dlouholetým členem zemědělského družstva v Hoštce, které je nyní v konkursu. Od roku 1998 je hoštským zastupitelem, již druhé volební období přitom působí jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva obce.

Společně s manželkou vychovává dva syny. Šenfeld je vášnivým fotbalistou.