Křišťálový glóbus předal hvězdnému hostovi samotný prezident festivalu Jiří Bartoška. Ještě před tím, než dorazil Malkovich na pódium, tak diváci zhlédli ukázky z hercovy pestré a bohaté tvorby. "Jsem oceněn za práci, kterou jsem dělal mnohokrát a děkuji všem, co mi dali příležitosti," uvedl Malkovich a zavzpomínal na setkání s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem.

John Malkovich do Karlových Varů přijel již ve středu a jeho bohatý program zahrnoval tiskovou konferenci s novináři, besedu s návštěvníky festivalu i slavnostní uvedení jeho režijního debutu Tanečník seshora.

Pětapadesátiletý John Malkovich zahájil svou hereckou kariéru na počátku 80. let. Ve své filmografii má řadu divácky úspěšných titulů i umělecky hodnotných snímků. O svém talentu herec filmové kritiky přesvědčil již ve svém prvním filmu Místa v srdci z roku 1984, který mu zajistil oscarovou nominaci.

Podruhé byl na cenu Americké filmové akademie nominován o deset později za výkon v kriminálním filmu S nasazením života. Režisér Stephen Frears Malkoviche v roce 1988 obsadil do role Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti, kde se objevil po boku Michelle Pfeifferové.

Další výrazné role herec ztvárnil ve filmové adaptaci knihy O myších a lidech od Johna Steinbecka, thrilleru Mary Reilly, akčním filmu Con Air, černé komedii Po přečtení spalte nebo historických filmech Johanka z Arku, Libertin a Muž se železnou maskou.

Poctu americkému herci složil režisér Spike Jonze ve filmu V kůži Johna Malkoviche. V bohaté filmografii Johna Malkoviche má významné místo také originální snímek Ve stínu upíra. Herec v něm představuje německého režiséra F.W. Murnaua při natáčení jeho legendárního hororu Upír Nosferatu.