VIZOVICE - Podle zdravotníků bylo nejčastějším zákrokem vytahování klíšťat. "Kvůli vytáhnutí klíštěte přišlo denně až 60 pacientů," poznamenala Martincová. Na denním pořádku byly i úrazy kolen, úpaly, úžehy, záněty spojivek, vyvrtnuté kotníky či různé alergie.

K nejtěžším případům patřilo ošetření těžce zraněné čtyřiatřicetileté ženy ze Vsetínska, která skončila pod koly vlaku. Nehodu přežila, ale lékaři jí museli amputovat jednu nohu. "K dalším vážnějším případům patřilo jedno vymknuté koleno. Na mladíka skočil jiný fanoušek z rampy. Zraněného jsme převezli do zlínské nemocnice. Ještě ten den nám pak přišel osobně poděkovat za péči. Posledního pacienta, kterého jsme převezli do nemocnice, byl muž s rozbitou hlavou. Pod vlivem alkoholu upadl a těžce si ji zranil," upřesnila Martincová.

Ošetření vyhledal také fanoušek, který si omylem sedl do hrnce s vroucí vodou, ve kterém si s kamarády chtěl uvařit čaj. Popálil si celý zadek. Zdravotníci ale ošetřovali i další popáleniny, dotyční si je většinou způsobili zapalovači.

Přestože se na festivalu vypilo nepřeberné množství alkoholu, na mol opilých se pod ruky odborníků dostali jen dva. "Několik hodin jsme je hlídali a pak se šli opět bavit," poznamenal záchranář Martin Potočný. Doplnil, že během čtyř dní ošetřili také několik sečných ran.

Zdravotníky v drtivé většině vyhledávali muži. Pomoc žádali nejčastěji v souvislosti s úrazy, dívky si častěji stěžovaly na zvracení, migrény a podobně. "Odhadujeme, že muži tvořili asi 60 procent z celkového počtu ošetřených," shodli se zdravotníci.

Mezi všemi případy se podle Martincové vyskytlo i několik raritních. "Přišel například jeden muž s tím, že chraptí, protože moc fandil a ať mu pomůžeme. Další si k nám zase přišel stěžovat na to, že má sucho v nose. Prvnímu jsme poradili, ať zkusí neřvat a druhému, ať jde dýchat vlhký vzduch do lesa," poznamenala s úsměvem Martincová. Jedna z fanynek si zase nechala speciálně pro Masters of Rock vytvořit piercing na zádech v podobě korzetu. Na kroužcích po celých zádech měla nataženou stuhu v barvách trikolory. Aby jí kroužky v kůži nezarostly, zdravotníci jí jimi denně potáčeli.