ČESKÉ BUDĚJOVICE - Stav nebezpečí platil pro Písecko, Strakonicko a Prachaticko. Původně měl trvat až do 17. července, ovšem z důvodu rychlého odklízení následků se hejtman rozhodl lhůtu zkrátit. „Nyní musejí starostové k nám na kraj nahlásit všechny škody, které my pak předáme ministerstvu financí a ministerstvu místní rozvoj. Tyto úřady pak zpracují plán obnovy, který do dvaceti dnů předloží vládě a poté budou uvolněny peníze na potřeby po povodních,“ vysvětlil agentuře Mediafax Zimola.

Škody na soukromém i veřejném majetku by na jihu Čech nemusely přesáhnout miliardu korun. Přesný sumář ale zatím neexistuje. V kraji bylo vodou zasaženo 150 obcí a měst a v nich 528 domů. Nejvíce na Strakonicku v Malenicích (70) a ve Volyni (50). Na Písecku v Protivíně (40) a v Putimi (21), na Prachaticku pak ve Strunkovicích nad Blanicí (40) a v Husinci (35).

Například právě jen v Husinci odhadují škody na soukromém a obecním majetku na 80 až 90 milionů korun. Velká voda jim poškodila i čističku odpadních vod a částečně kanalizaci, jejichž oprava si vyžádá možná až 10 milionů korun. „O hřišti s tenisovým kurtem, které jsme nedávno znovu zrekonstruovali, raději nemluvím. Rozvodněná řeka nám navíc provalila i hráz koupaliště,“ uvedl starosta obce Robert Klesner (KDU-ČSL).

Ve všech zaplavených domech jdou vysoušeče téměř nepřetržitě. Někteří lidé už osekali omítky zvenčí i zevnitř a až zdi vyschnou, chystají se opravovat. Těm, kteří mají pojistky, většinu uhradí pojišťovna. Ti, postižení, kteří majetek pojištěný neměli, pomůže kraj, obce a stát výhodnými úvěry. Někde ale vyplavila voda ale i domy, které nebyly přímo v záplavovém území.

Mezi vodou zasaženými lidmi je stále největší poptávka po hygienických a čistících prostředcích a pracích prášcích. V příštích dnech začne rovněž očkování dětí od tří do pěti let proti žloutence typu A. V Putimi zase obyvatelé i hasiče zdarma naočkují v písecké nemocnici.

Další škody hlásí zemědělci, ale opravit budou potřeba i některé podemleté silnice, hráze, a železniční tratě.