VSETÍN - Rozhledna vzniká v nadmořské výšce 651 metrů nad mořem a bude vysoká 37 metrů. "Půjde o jedinečnou stavbu s kovovou konstrukcí ve tvaru spirály. Místo, na kterém objekt vzniká, má zvláštní atmosféru a na první pohled mě zaujalo. Proto jsem chtěl v této nádherné nedotčené přírodě vytvořit něco jiného, než co by člověk čekal," uvedl Bergmann.

O výstavbě rozhledny na Vartovně se hovořilo už několik let, byla už dokonce zanesena do územního plánu. Podle starostky Seninky Miroslavy Řezníčkové (nezávislá) byly největším problémem finance. "Navázali jsme proto kontakt s obcemi sdružení Púchovská dolina a v rámci příhraniční spolupráce jsme se dohodli na společném projektu. Jeho cílem je vybudovat dvě rozhledny. Druhá rozhledna bude rovněž v nadmořské výšce 651 metrů a bude stát v obci Dohňany. Obě stavby budou propojeny téměř padesáti kilometry naučných stezek," konstatovala Řezníčková.

Celý projekt, jehož součástí bude také vytvoření propagačních materiálů pro prezentaci cestovního ruchu v této příhraniční oblasti, si vyžádá 15 milionů korun. Rozhledna na Vartovně z této sumy odčerpá přibližně polovinu, tedy necelých osm milionů. "Devadesát procent nákladů by mělo být hrazeno z evropské dotace. Bohužel se ale zatím potýkáme s administrativními průtahy, což má pro nás, jako pro malou obec s nízkým rozpočtem, negativní vliv na plynulé financování stavby. Věřím ale, že vše dobře dopadne a stavba bude dokončena podle harmonogramu, tedy v říjnu," uzavřela starostka Seninky.

Za jasného počasí by z rozhledny měl být výhled na Radhošť, Hostýn, Lysou horu, ale i Malou Fatru, Roháče či dokonce Tatry. Z Vartovny však lze dohlédnout až do Zlína či na buchlovský hrad.