KARLOVY VARY - Dříve, než bude zveřejněn držitel hlavní festivalové trofeje v podobě Křišťálového globu, své ceny udělí nestatutární poroty. Odpoledne tak bude znám vítěz ocenění organizací FIPRESCI, FICC, NETPAC i Europa Cinemas Label. Vítěze vyhlásí také Ekumenická porota a Česká televize udělí Nezávislou kameru nejlepšímu snímku ze sekce Fórum nezávislých.

Karlovarský festival vyvrcholí slavnostním ceremoniálem, jehož se zúčastní i herec a režisér John Malkovich, který zde převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stejné čestné ocenění již letos obdržela francouzská herečka Isabelle Huppertová a český režisér Jan Švankmajer.

O cenách hlavní soutěžní sekce karlovarského festivalu rozhodne mezinárodní porota, jíž předsedá francouzská producenta Claudie Ossardová. Jejími dalšími členy jsou íránská herečka a režisérka Niki Karimi, kazašský režisér Sergej Dvorcevoj, herečka norsko-švédského původu Maria Bonnevie, uruguajský režisér Rodrigo Plá a americký filmový kritik Kenneth Turan. Českou republiku v porotě zastupuje režisér Ivan Zachariáš, který se podílel na festivalových znělkách.

Nejlepší film z hlavní soutěžní sekce obdrží Křišťálový globus, s nímž souvisí finanční odměna ve výši 30 tisíc amerických dolarů. Kolekce 14 snímků usiluje také o Zvláštní cenu poroty a ocenění za nejlepší režii a mužský i ženský herecký výkon. Porota může udělit také dvě Zvláštní uznání.

Podle ohlasů publika i odborné veřejnosti mají největší šanci na ocenění dramata se sociální tématikou, mezi něž patří ruský Vlček a polské Sviňky. Letošní soutěžní sekci ovládly spíše temnější snímky a výjimku tvořili pouze filmy Bez konce, Za všechno může Jidáš a Duše Paula Giamattiho, které obsahovaly i komediální prvky.

Na slavnostním ceremoniálu budou uděleny také dvě ceny za nejlepší krátký a celovečerní dokumentární film. Součástí karlovarského festivalu je také soutěžní sekce Na východ od Západu, do níž byl zařazen i český film El Paso režiséra Zdeňka Tyce.

O svém vítězi prostřednictvím hlasování rozhodují i festivaloví diváci. Podle průběžných výsledků je největším favoritem na Diváckou cenu deníku Právo izraelská komedie Na velikosti záleží.