KARLOVY VARY - Ještě před projekcí Banderasova filmu převzal slavný herec z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. Poté uvedl své vlastní filmové dílo Letní déšť: "Před pěti lety jsem založil produkční společnost, protože po 20 letech v Hollywoodu jsem měl pocit, že se potřebuju vrátit zpátky do země, kde jsem se narodil a potřebuju dělat jiný typ filmů. Něco úplně protikladného ke komerčním filmům, které jsem dělal v Los Angeles," řekl Banderas a dodal: "Tento film pro mě představuje způsob, jak se vrátit zpět v čase a pochopit sám sebe. Je to film, který by se v Hollywoodu nedal udělat, protože je to experiment."

Snímek Letní déšť je příběhem o dospívání. Hlavní hrdina, osmnáctiletý Miguelito, se po přečtení Božské komedie od Alighieriho rozhodne, že se stane básníkem. Léto tráví ve společnosti svých přátel, prožívá románek s dívkou Luli a pozvolna mu dochází, že už nic nebude jako dřív. Melancholický film vypovídá o přechodu z mládí k dospělosti. Všichni hrdinové prožijí během jednoho léta několik zážitků, které fatálně ovlivní jejich následující osudy. "Já se snažím jakousi osudovost převézt do poezie. Je to film o tom, že není možné milovat," vysvětlil Banderas, jehož film nahlíží na dospívání jako na těžké životní období, kdy se mladí lidé musí vypořádat s vnitřní nejistotou a zmatkem.

Banderas obsadil do svého druhého celovečerního filmu mladé herce Alberta Amarillu, Maríu Ruizovou, Félixe Gómeze či Raúla Arévala.

Film Letní déšť získal v roce 2007 cenu na festivalu Berlinale a byl s úspěchem uváděn ve Španělsku i na filmové přehlídce Sundance. Zároveň sklidil po premiéře rozporuplné reakce diváků i kritické veřejnosti, ale Banderas podle svých slov nepočítal s příliš lichotivými kritikami. Banderas debutoval jako režisér v roce 1999 tragikomedií Léto v Alabamě, ve které si zahrála jeho životní partnerka Melanie Griffithová.