Před oceněním Jana Švankmajera byl uveden jeho legendární krátkometrážní film Možnosti dialogu. Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška poté Švankmajera přivítal nadšenými slovy: "Jsem rád, že mohu předat Křišťálový globus právě takové osobnosti, jakou je Jan Švankmajer. Není to osobnost jen českého, ale světového filmu." Festivalové publikum filmaři vyjádřilo svůj obdiv několikaminutovým potleskem ve stoje.

"Celý život jsem si hrál a česká i světová kinematografie mi mohla být ukradená. Ona totiž každá autentická tvorba je ze své podstaty sobecká. Kašle na diváka i na tradici. Sobectví není hezká vlastnost a myslím, že by neměla být oceňována," řekl oceněný režisér ve svém projevu.

Karlovarský festival Švankmajera ocenil krátce před jeho 75. narozeninami, které režisér oslaví v září, a při této příležitosti uvedl jeho film Spiklenci slasti z roku 1996.

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos v Karlových Varech převzala i francouzská herečka Isabelle Huppertová a na sobotním závěrečném ceremoniálu se čestné trofeje dočká také americký herec a režisér John Malkovich.

Jan Švankmajer se na mezinárodní scéně prosadil již svými krátkometrážními filmy Možnosti dialogu, Zánik domu Usherů nebo Kyvadlo, jáma a naděje. Na konci 80. let se přiklonil k hrané tvorbě a vytvořil snímek Něco z Alenky. V prolínání animace s živými herci pokračoval ve svých dílech Lekce Faust, Otesánek a Šílení.

Inspiraci Švankmajerovou tvorbou přiznali například režiséři Tim Burton, Terry Gilliam či Peter Jackson. Jeho díla získala řadu ocenění na světových filmových festivalech. Výtvarnou podobu snímků Jana Švankmajera výrazně ovlivnila také jeho žena Eva, která zemřela před čtyřmi lety. Animované tvorbě se věnuje i jeho syn Václav.