V čele průběžného pořadí šampionátu ve sprintrally má Peták s vozem Peugeot 207 S2000 tříbodový náskok na Orsáka, který letos Mitsubishi Lancer EVO IX vyhrál dva letošní závody. Kromě nich se řadí do okruhu favoritů Igor Drotár, David Komárek, Jan Štěpánek a Karel Trněný. Ti budou mít k dispozici automobily specifikace WRC.

Na startu se představí 93 přihlášených posádek, pro které pořadatelé připravili pět úseků, na nichž se pojede deset rychlostních zkoušek. Samotná trať Horácké rally měří 73,84 kilometru, jezdci urazí celkem 282,12 kilometru. Jubilejní ročník odstartuje z Karlova náměstí v Třebíči, první posádka se objeví v cíli na stejném místě krátce před 18. hodinou.

V minulých letech byla Horácká rally spojována s rychlým charakterem rychlostních zkoušek. Letos pořadatelé připravili nové úseky v okolí Třeště u Telče. "Trať bude více technická. Spolupracujeme s Asociací jezdců rally a navázaná spolupráce je přínosná pro obě strany. Rychlostní zkoušky si projel zástupce asociace Josef Peták a jeho připomínky jsme zapracovali po vzájemné konzultaci do konečné podoby tratě. Osobně jsem této spolupráci velmi nakloněn a byl jsem velmi nadšen," uvedl ředitel soutěže Miloš Morávek.

Pořadatelé v letošním roce kladou důraz na bezpečnost posádek i fanoušků. Vloni totiž po tragické nehodě zemřela mladá posádka Miroslav Levora - Pavla Třebínová. "Ve spolupráci s dalšími autokluby zvýšíme prvek bezpečnosti na rychlostních zkouškách jednak pro soutěžní posádky a samozřejmě i pro diváky. Pro ně máme připraveno několik zón, kam chceme fandy soutěžního sportu směřovat," pravil Morávek.