Antonio Banderas představí na festivalu snímek Letní déšť, který samostatně natočil před třemi lety. Herec vysvětlil, co jej při režii nejvíce překvapilo: "Když jsem začal režírovat filmy, tak jsem věřil, že první vklad - vstup bude od herců. Ale něco mě opravdu zaujalo - kamera a využití kamery: čočky, barvy, objektivy... Netušil jsem, že mi na tom bude tolik záležet." Zároveň pohovořil o svém vlastním režijním přístupu. "Hercům se snažím udělat prostor, ve kterém si mohou dovolit neuspět. Dávám jim svobodu. Dělám si sice určitý plán, ale nechávám dveře otevřené pro improvizaci," prozradil Banderas, podle kterého má mít v sobě správný režisér také kus pokory.

Snímek Letní déšť sklidil ve své době rozporuplné reakce diváků i kritické veřejnosti. Banderas však podle svých slov počítal s nepříliš lichotivými kritikami: "Film neměl od začátku dobré kritiky. Někteří lidé mi říkali, že je to malé mistrovské dílo, jiní mě málem křižovali. Ale já jsem něco takového očekával, nebylo to překvapení," řekl Banderas, jehož film byl oceněn v Berlíně a byl s úspěchem uváděn ve Španělsku i na festivalu Sundance. "Je to sice film o dospívání, ale není to typický film o dospívání. Je v tom něco jiného. Snažil jsem se experimentovat s formou i obsahem," prohlásil Antonio Banderas na adresu filmu Letní déšť a dodal, že mu šlo především o výsledek a nikoliv o finanční či divácký úspěch.

Banderas vyprávěl rovněž o svém vztahu k španělskému režisérovi Pedrovi Almodóvarovi, se kterým spolupracoval na začátku své herecké kariéry. Herec připustil, že je možná režisér uražený a tudíž mu v poslední době nenabízí herecké příležitosti v jeho filmech. "Upřímně, odmítl jsem dva filmy, které mi Pedro nabídl v období 1992-2000. A já myslím, že se mu to moc nelíbilo," prozradil slavný herec.

Antonio Banderas se v příštím roce vrátí na divadelní prkna a označil sám sebe spíše jako divadelního, než filmového herce. Hvězda hollywoodského filmu zavzpomínala také na sedmiměsíční natáčení v České republice v roce 1992: "Vzpomínám na Pražský hrad, malovaná okna od Muchy, Karlův most, Malou Stranu, Zlatou uličku, výborné jídlo i na lidi. Bylo to krásné," uvedl Banderas, který si dodnes pamatuje některé české formulace jako například "jak se máš?, dobré odpoledne, nebo díky".

Na karlovarský festival s ním měla původně přijet i manželka, herečka Melanie Griffithová, ale kvůli rodinným povinnostem zůstala doma.