Malkovich v pátek po 17. hodině uvede svůj režijní debut, politický thriller Tanečník seshora z roku 2002, který byl natočen podle novely Nicholase Shakespeara. "Byly mi nabídnuty i jiné scénáře a jiné filmy a nikdy to nebyla žádná velká ambice, abych natáčel. Ale naše producentská společnost hledá určité filmy, které chceme produkovat, a mě se tento román líbil," prozradil Malkovich a dodal, že zpočátku ho nechtěl režírovat sám, ale v průběhu práce na scénáři získával stále větší předvědčení, že by se režie měl ujmout.

Práce na druhé straně kamery nebyla prý pro Johna Malkoviche těžká. "Ne, nebylo to moc těžké. Začal jsem točit už v roce 1983 a spoustu času jsem strávil na filmových lokalitách, učil se technické aspekty, jazyk kinematografie. Složité to pro mě nebylo a poměrně jsem si to užíval. Snažil jsem se s něčím přijít. To je podobný pocit pro Miloše Formana stejně jako pro dvacátníka začátečníka," řekl Malkovich.

Slavný herec a režisér se vyjádřil i ke snímku V kůži Johna Malkoviche, kde hraje sám sebe. "Když jsem prvně četl scénář k filmu V kůži Johna Malkoviche, myslel jsem, že to je takový vtípek, že se tam Malkovich ani neobjeví," sdělil v rozhovoru Malkovich, který se současně vyznal i ze své lásky k divadlu: "Je to můj domov."

Malkovich se podle svých slov těší na páteční večerní setkání s Václavem Havlem. "Já se s ním už vlastně setkal, ještě před jeho inaugurací, ten večer před tím. Navštívili jsme v roce 1989 Prahu před jeho jmenováním do funkce. Dostal jsem se k jeho Dopisům Olze, znal jsem ze studií jeho hry, vždy jsem ho obdivoval. a skutečně se s ním vždy rád setkám. Ale on je velmi zaměstnaný člověk," dodal John Malkovich.

V sobotu se ještě slavný Američan zúčastní závěrečného ceremoniálu karlovarského festivalu, na němž převezmu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Pětapadesátiletý John Malkovich zahájil svou hereckou kariéru na počátku 80. let. Ve své filmografii má řadu divácky úspěšných titulů i umělecky hodnotných snímků. O svém talentu herec filmové kritiky přesvědčil již ve svém prvním filmu Místa v srdci z roku 1984, který mu zajistil oscarovou nominaci.

Podruhé byl na cenu Americké filmové akademie nominován o deset později za výkon v kriminálním filmu S nasazením života. Režisér Stephen Frears Malkoviche v roce 1988 obsadil do role Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti, kde se objevil po boku Michelle Pfeifferové.

Další výrazné role herec ztvárnil ve filmové adaptaci knihy O myších a lidech od Johna Steinbecka, thrilleru Mary Reilly, akčním filmu Con Air, černé komedii Po přečtení spalte nebo historických filmech Johanka z Arku, Libertin a Muž se železnou maskou.

Poctu americkému herci složil režisér Spike Jonze ve filmu V kůži Johna Malkoviche. Malkovich zde hraje sám sebe a do jeho těla se navíc mohou díky tajemnému vchodu převtělit i další postavy. V bohaté filmografii Johna Malkoviche má významné místo také originální snímek Ve stínu upíra. Herec v něm představuje německého režiséra F.W. Murnaua při natáčení jeho legendárního hororu Upír Nosferatu.