Loni také od ledna do června zaznamenali policisté o 3500 dopravních nehod více, než loni. Může to být způsobeno i skutečností, že nyní se nemusejí všechny nehody ohlašovat. V letošním roce utrpělo také 104 osob těžké zranění, zatímco loni to bylo 138 lidí. Dvě stě lidí usedlo za volant pod vlivem alkoholu. Loni jich policisté evidovala 288.

Hlavní příčiny dopravních nehod zůstávají stejné. „Jedná se o nesprávný způsob jízdy, nepřiměřenou rychlost a nedání přednosti v jízdě. Nejvyšší počet dopravních nehod způsobují řidiči v obci, následně pak mimo obec a na místních komunikacích,“ sdělila mluvčí policie Jana Kameníková.

Ze statistik také vyplývá, že nejvíce dopravních nehod se stává ve čtvrtek, v pátek a v sobotu, naopak nejméně jich statistiky zaznamenali v neděli. V loňském roce se stalo na jihu Čech nejvíce nehod v pátek a v pondělí, pak následuje středa. Nejméně řidičů v roce 2008 bouralo v neděli.

Jen za devět dní prvního prázdninového měsíce zaznamenaly jihočeské policejní statistiky 66 dopravních nehod, při kterých zemřela na Prachaticku jedna osoba, devět lidí se zranilo těžce a 19 neukázněných řidičů požilo před jízdou alkohol. Nejčastější příčinou dopravních nehod zůstává nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

Dopravní policisté, kteří v průběhu I. pololetí 2009 vyhlásili na území Jihočeského kraje přes 80 dopravně bezpečnostních akcí, řešili nejenom při bezpečnostních akcích, ale i v rámci běžného výkonu služby přes 21 tisíc dopravních přestupků. Z toho 210 přestupků řešili policisté s nemotorizovanými účastníky silničního provozu (chodci a cyklisté). Více jak 800 dopravních přestupků na jihu Čech způsobili cizinci.

V průběhu prvních šesti měsíců letošního roku dopravní policisté zadrželi přes 450 řidičských průkazů neukázněným řidičům, kteří například požili před jízdou alkohol či jinou návykovou látku. Při výkonu služby se dopravním policistům také podařilo zadržet 313 pachatelů trestné činnosti, 23 hledaných osob a vypátrat i tři odcizená vozidla.

Na jihu Čech řidiči spáchali v silničním provozu trestné činy v souvislosti s požitím alkoholu (204 případů) nebo pod vlivem návykové látky (31 případů). Celkem 91 řidič řídil v době vysloveného zákazu řízení a 116 řidičů usedlo za volant, aniž by vlastnili řidičské oprávnění.