V postižených oblastech hasiči, vojáci, dobrovolníci a soukromé firmy provádějí likvidační a obnovovací práce, nouzové zásobování i distribuci humanitární pomoci. "Daří se pokrývat požadavky krajů na dodávání vysoušečů, vodních tlakových čističů, dezinfekčních prostředků, nářadí a nouzového zásobování obyvatelstva," uvedla Svitáková.

V obci Kunín na Novojičínsku vojáci podle ní předali ve čtvrtek k užívání první provizorní most. Další čtyři budou ženisté stavět v Životicích u Nového Jičína, Novém Jičíně a Žilině. Podle předběžných odhadů by tady mohly tyto mosty zůstat tři roky.

Bleskové povodně začaly 24. června. Nejpostiženějšími jsou území krajů Moravskoslezského, Olomouckého, Jihočeského, Ústeckého a kraje Vysočina. Likvidační a obnovovací práce pokračují. Škody se stále sčítají, odhadují zatím n a šest miliard. Hasiči zachránili 226 osob, evakuovali 1 850 osob. O život přišlo 14 lidí a jedna osoba je stále pohřešována.

Povodně v Olomouckém kraji zničily 915 objektů na Jesenicku (14 domů je neobyvatelných) a 562 domů na Přerovsku. V Moravskoslezském kraji je poničeno 969 objektů, v Jihočeském kraji 528 domů a sedm mostů. Kraj Vysočina hlásí 172 zničených domů, v Ústeckém kraji zatím škody nebyly vyčísleny.

Mluvčí doplnila, že Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR koordinuje záchranné a likvidačních prací, spolupracuje s armádou a Správou státních hmotných rezerv, ministerstvem životního prostředí a s postiženými kraji.

Stav nebezpečí trvá v Ústeckém kraji do 13. července, v Olomouckém do 15. července a v Moravskoslezském do 24. července. Hejtman Jihočeského kraje k půlnoci 9. července rozhodl o ukončení stavu nebezpečí. Stav nebezpečí je nejnižší stupeň krizové situace, kdy na místo povodňových komisí nastupují krizové štáby.