Na melodický heavy metal v podání Nightwish dorazilo podle Jiřího Darona z pořádající agentury Pragokoncert kolem 20 tisíc lidí. Před koncertem měla skupina ještě autogramiádu, kvůli podpisům svých idolů stály před členy kapely davy lidí, na řadu z nich se ale nedostalo. Nightwish odehráli ve Vizovicích své jediné, exkluzivní show pro Českou republiku až do roku 2011.

Duchovním otcem Nightwish byl klávesista Tuomase Holopainen, kterého tato věc napadla po jedné noci strávené s přáteli u táboráku. Skupina byla založena krátce poté, v červenci 1996. Holopainen sezval do kapely kytaristu Erna Emppu Vuorinena a zpěvačku Tarju Turunen. Jejich styl byl tehdy založen na Tuomasových experimentech s klávesami, akustickými kytarami a Tarjiným operním zpěvem. Poté tito tři muzikanti mezi říjnem a prosincem 1996 nahráli akustické demo album, kde byly tři písně, Nightwish, podle které se skupina nazvala, The Forever Moments a Etiäinen. Prvotní myšlenkou kapely bylo dělat hudbu, která by se dala hrát při táboráku. Ovšem Tuomas se rozhodl, protože Tarjin hlas byl pro projekt jako tento moc mohutný, přidat do hudby metalové prvky. Tarju v roce 2007 nahradila nová zpěvačka, Švédka Anette Olzon.

Druhý festivalový den začne v pátek oproti původním předpokladům o hodinu později. Jako první měla totiž hrát mladá německá formace Callejon. Do Vizovic ale kapela nakonec nedorazí. "Bubeník skupiny si před vystoupením na festivalu With Full Force nešťastně zlomil ruku při pádu z rampy vedoucí na pódium, což pro kapelu znamená několikatýdenní hrací pauzu. Přislíbili nám ale svou účast na Masters Of Rock 2010, kdy přijedou představit zbrusu novou desku," podotkla Martina Benešová z Pragokoncertu.

Během pátku se rockoví fanoušci mohou těšit například na Kreyson, kanadské Kataklysm, finskou kapelu Korpiklaani či Němce Edguy.