Holušová byla dojatá věrností festivalového publika. "Jste úžasní, když jste přišli na tak exkluzívní orchestrální muziku v tak velkém počtu. Počasí je poněkud rozmarné, muzika je rozmarná, tak buďte rozmarní i vy," nabádala ředitelka z pódia při zahájení festivalu.

První vstoupil na pódium největší festivalové scény herec a moderátor Jan Budař, který zde bude uvádět všechny koncerty a v neděli vystoupí se svou kapelou Eliščin band. Po něm přišli zahájit festival v centru města jeho ředitelka Holušová, Tomáš Kolář, marketingový ředitel generálního sponzora festivalu - České spořitelny a ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). "Jsem šťastný, že mohu připít na to, že po čtyři dny bude Ostrava poosmé barevná a nebyla by, nebýt Zlatky Holušové. Takže připíjím na její zdraví. A festival by nebyl tak pestrobarevné a příjemné místo k setkávání, nebýt vás, vstřícných a milých lidí, kteří mají rádi dobrou hudbu, divadlo, filmy a rádi se baví," řekl v přípitku primátor.

Čtyřiadvacetičlenný Michael Nyman Band, hrající zcela bez elektronických nástrojů, začal svou produkci mozartovskou variací 65letého britského pianisty a skladatele In Re Don Giovanni. Pokračoval pak přehledem Nymanových filmových melodíí za velké pozornosti aplaudujícího obecenstva, asi pět tisíc lidí přitom sedělo na připravených židlích.