„Program zahájí koncerty hudebníků v ulicích města, v pravé poledne zazní z radniční věže slavnostní fanfáry,“ popsala průběh prvního dne festivalu mluvčí. Kromě toho se milovníci hudby, vína a zábavy mohou těšit na průvod městem, který začne v 18 hodin u Městského divadla a vydá se ke znojemské radnici.

Letošní ročník festivalu zavzpomíná na Josepha Haydna, který zemřel před 200 lety, a na francouzského císaře a generála Napoleona Bonaparte, jenž se také před dvěma stoletími zúčastnil bitvy u Znojma. Tomu se přizpůsobila i dramaturgie festivalu. V jeho průběhu tak od rakouského skladatele zazní například Koncert pro housle a orchestr č. 1 C dur v podání patrona akce Pavla Šporcla nebo premiéra opery Život na Měsíci, kterou si publikum bude moci vychutnat 18. července na nádvoří Jihomoravského muzea.

Specifikem akce je provázanost hudby a lahodného nápoje z hroznů, který je pro tuto oblast typický. „Patrony jednotlivých koncertů jsou místní vinaři. V rámci festivalu je distribuováno i speciální festivalové víno,“ upřesnila Klobásová.

Podrobné informace o této jedinečné hudební události, včetně programu, lze najít na internetové stránce www.hudbaznojmo.cz.