John Malkovich do Karlových Varů dorazil již ve středu. Před festivalové publikum předstoupí v 17. hodin, kdy v hotelu Thermal uvede svůj režijní debut Tanečník seshora z roku 2002, do něhož obsadil Javiera Bardema. Americký herec a režisér na festivalu zůstane až do jeho sobotního závěrečného ceremoniálu, na němž převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Pětapadesátiletý John Malkovich má ve své filmografii řadu divácky úspěšných titulů i umělecky hodnotných snímků. O svém talentu herec filmové kritiky přesvědčil již ve svém prvním filmu Místa v srdci z roku 1984, který mu zajistil oscarovou nominaci. Své nejvýznamnější role ztvárnil ve filmech S nasazením života, Nebezpečné známosti, O myších a lidech, Mary Reilly, Con Air, Libertin nebo Johanka z Arku. Poctu americkému herci složil režisér Spike Jonze svým filmem V kůži Johna Malkoviche.

Antonio Banderas ve 21.30 hodin v Thermalu představí svůj režijní počin Letní déšť o přechodu z období dospívání do dospělosti, s nímž před dvěma lety bodoval na festivalu v Berlíně. Filmová hvězda se španělskými kořeny před projekcí z rukou Jiřího Bartošky převezme Cenu prezidenta festivalu.

Banderas svou hereckou kariéru odstartoval v 80. letech v rodném Španělsku, kde spolupracoval s věhlasným režisérem Pedrem Almodóvarem. Jako jeden z mála zahraničních herců se dokázal prosadit i v Hollywoodu, kde mu tvůrci svěřili rozmanité role v řadě úspěšných snímků. Zahrál si v muzikálu Evita, v akčním filmu Desperado, v dramatu Philadelphia, v dobrodružném snímku Zorro: Tajemná tvář, v komedii Spy Kids nebo v thrilleru Sedmý hřích. V roce 1999 Banderas debutoval jako režisér komediálním dramatem Léto v Alabamě, do kterého obsadil svou manželku Melanii Griffithovou.