Karlovarský festival Švankmajera ocení krátce před jeho 75. narozeninami, které režisér oslaví v září. Přední český filmař kombinující animované prvky s živými herci při této příležitosti v Karlových Varech uvede svůj film Spiklenci slasti z roku 1996.

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos v Karlových Varech vedle již převzala francouzská herečka Isabelle Huppertová a na sobotním závěrečném ceremoniálu se čestné trofeje dočká také americký herec a režisér John Malkovich.

Jan Švankmajer se na mezinárodní scéně prosadil již svými krátkometrážními filmy Možnosti dialogu, Zánik domu Usherů nebo Kyvadlo, jáma a naděje. Na konci 80. let se přiklonil k hrané tvorbě a vytvořil snímek Něco z Alenky. V prolínání animace s živými herci pokračoval ve svých dílech Lekce Faust, Otesánek a Šílení.

Inspiraci Švankmajerovou tvorbou přiznali například režiséři Tim Burton, Terry Gilliam či Peter Jackson. Jeho díla získala řadu ocenění na světových filmových festivalech. Výtvarnou podobu snímků Jana Švankmajera výrazně ovlivnila také jeho žena Eva, která zemřela před čtyřmi lety. Animované tvorbě se věnuje i jeho syn Václav.