Režisérka Sophie Barthesová dorazila na pódium Velkého sálu hotelu Thermal po boku kameramana a jejího životního partnera Andrije Parekha: "Je mi strašně líto, že tu s námi není Paul Giamatti, protože je to skvělý člověk a vynikající osobnost. Bohužel je v New Yorku, není tu s námi sice fyzicky, ale jeho duše tady určitě je," uvedla Barthesová a stručně divákům objasnila, jakým způsobem vznikla její režijní prvotina: "Zdál se mi sen ještě před tím, než jsem na ten film vůbec pomyslela. Zdálo se mi, že jsme ve futuristické kanceláři a v tom snu jsem stála ve frontě a držela jsem krabici. Přímo přede mnou stál Woody Allen a také držel podobnou bedýnku, ve které byly naše extrahované duše" prozradila autorka.

Snímek Duše Paula Giamattiho značně vybočuje svým tématem z letošní soutěžní sekce, ve které dominují značně depresivní a temné filmy. Odlehčená komedie se sci-fi prvky pojednává o herci Paulovi, který si nechá zmrazit svou duši. Donutí ho k tomu tvůrčí krize, kterou pociťuje při zkoušení Čechovovy hry Strýček Váňa. Herec si vyzkouší duši ruské básnířky, která mu však způsobuje nečekané komplikace. Po nějaké době si uvědomí, že jeho vlastní duše je jeho nepostradatelnou součástí a chce ji zpět. Jeho duši si však již odebrala ruská začínající herečka a manželka drsného bohatého obchodníka.

V hlavní roli exceluje Paul Giamatti a další postavy ztvárnili herci David Strathairn, Emily Watsonová nebo Dina Korzunová. Surrealistická komedie disponuje originálním tématem, absurditou i jemným humorem. Snímek byl na karlovarském festivalu uveden v evropské premiéře.