Jeon Soo-il se karlovarského festivalu letos zúčastnil již po třetí a před projekcí diváky vyzval, aby Himálaj sledovali očima hlavního hrdiny při jeho pouti. Publikum nadšeně přijalo herce Choi Min-sika, kterého diváci znají z filmů Oldboy a Nebohá paní Pomsta. "Tento film je o muži, který chtěl od všeho utéct. Zavedl mě do vesničky, která se nachází čtyři tisíce metrů nad mořem. Vydejte se se mnou na tuto cestu," řekl Choi Min-sik.

Herec v Himálaji ztvárnil úředníka, který po úmrtí bratra absolvuje strastiplnou cestu do zapadlé vesnice v Nepálu. Z místní komunity si nejlépe rozumí s malým chlapcem, jehož společnost mu zpříjemňuje pobyt v nehostinné krajině. Hlavní hrdina se v oblasti velehor osvobozuje od svého dřívějšího života a polemizuje o smyslu své existence. Minimalistický film namísto dialogů používá dlouhých záběrů přírodních scenérií a poetickým způsobem zachycuje vnitřní očistu hlavní postavy komorního příběhu.

Himálaj v Karlových Varech usiluje společně s dalšími 13 filmy o Křišťálový globus. Vítěz 44. ročníku filmového festivalu bude vyhlášen již v sobotu.