Setkání s filmovou hvězdou si nenechala ujít přibližně stovka festivalových diváků. John Malkovich hovořil o svých zkušenostech z herecké, režisérské i producentské praxe. Festivalové publikum obeznámil s rozdílem mezi divadelním a filmovým herectví: "Divadlo je živý organismus, zatímco film je sledem obrázků. Tyto dvě věci toho nemají tolik společného, jak by se mohlo zdát. Přirovnal bych to k hudebníkovi, který ovládá hru na více nástrojů," řekl o formách herectví Malkovich.

Návštěvníci festivalu se také dozvěděli, jakým filmům dává Malkovich přednost jako divák. V poslední době jej zaujala švédská nebo brazilská kinematografie a dlouhodobě sleduje tvorbu režiséra Spikea Jonze a scenáristy Charlieho Kaufmana, kteří mu vzdali hold v originálním filmu V kůži Johna Malkoviche.

Pětapadesátiletý John Malkovich má ve své filmografii má řadu divácky úspěšných titulů i umělecky hodnotných snímků, ale rozpočet filmu údajně nemá na jeho práci žádný vliv. "Rozdíl je pouze v očekávání producentů. Pokud špatný film vydělává peníze, všichni jsou spokojeni. Když ale nemá úspěch, veškerá legrace končí," dodal hvězdný návštěvník karlovarského festivalu, podle něhož si mainstreamový i nezávislý film vždy najde své publikum.

Americký herec a producent v pátek po 17. hodině ve Velkém sále hotelu Thermal uvede svůj režijní debut Tanečník seshora z roku 2002. V sobotu se zúčastní závěrečného ceremoniálu karlovarského festivalu, na němž převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Malkovich o svém talentu filmové kritiky přesvědčil již ve svém prvním filmu Místa v srdci z roku 1984, který mu zajistil oscarovou nominaci. Podruhé byl na cenu Americké filmové akademie nominován o deset později za výkon v kriminálním filmu S nasazením života. Další výrazné role herec ztvárnil ve filmové adaptaci knihy O myších a lidech od Johna Steinbecka, thrilleru Mary Reilly, akčním filmu Con Air, černé komedii Po přečtení spalte nebo historických filmech Johanka z Arku, Libertin a Muž se železnou maskou.