"Politikem, jehož jméno nejčastěji zaznívá v souvislosti s pozicí volebního lídra zelených v metropoli, je pražský radní pro životní prostředí a zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek. Ten získal podporu v Praze 4, 11 a 8," řekla ve čtvrtek místopředsedkyně základní organizace Strany zelených v Praze 4 Iva Kotvová.

Podle ní patří Petr Štěpánek k vrcholným pražským politikům, kteří prosazují zelený program. "Jedenáct let Štěpánkových zkušeností s komunální politikou považuji za skvělý základ pro to, aby dokázal prosazovat zelenou politiku a hájit zájmy občanů i na půdě parlamentu," doplnila.

Štěpánek vystudoval obor Molekulární biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Vědeckou dráhu opustil v roce 1996. Dvakrát byl zvolen do zastupitelstva hlavního města a zastupitelstva Prahy 4. Od roku 2006 je zodpovědným za oblast životního prostředí. Na pražském magistrátu především prosazuje rozvoj cyklistické dopravní sítě či nákup ekonomicky i ekologicky výhodných popelářských vozidel poháněných zemním plynem. Nedaří se mu urychlit stavbu nové čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, za kterou hlavnímu městu hrozí značné pokuty od Evropské unie.