Malkovich rozšířil řady režírujících herců svým debutem Tanečník seshora, ale pochvaloval si i herectví: "Mám rád tu šanci, kdy předstírám, že žiju nějaký jiný život, protože obvykle máme, pokud vím, jeden jediný."

Za 30 let natočil více než 70 snímků a stále si myslí, že nevyčerpal všechna témata. "Nemám pocit, že už jsem zpracoval všechna témata, která bych chtěl dělat, ale to není chybou žádného režiséra. A není to ani tím, že bych nedostal dostatečné množství šancí. Nadále rád pracuji a plánuji, že budu pokračovat v dohledné budoucnosti, ať už to znamená cokoliv," uvedl Malkovich.

Spokojen byl Malkovich podle svých slov i s atmosférou v Karlových Varech: "Festival je dobře organizovaný a není tak masivní. Už jsem byl ve Varech několikrát." Americký herec a režisér již ve středu dorazil do Prahu, kde navštívil Valdštejnskou zahradu i Palác Kinských a povečeřel s Milošem Formanem. Během pobytu v České republice má v plánu také setkání s Václavem Havlem, jehož divadelní hra Odcházení jej velmi zaujala.

Malkovich působí jak ve Spojených státech amerických, tak v Evropě, a během své kariéry poznal mentalitu obou kontinentů. "Mám pocit, že Evropané toho vědí mnohem více o Americe, než Američané o Evropě. Nebo si to přinejmenším myslí. Amerika byla do značné míry založena, aby lidé unikli evropské historii," řekl herec a zároveň zdůraznil, že v případě hodnocení jednotlivých národů odmítá jakékoliv zobecňování: "Všude jsou dobří lidé, i když mají odlišný jazyk, kulturu a historii."

John Malkovich má ve čtvrtek na programu ještě veřejnou diskuzi, která se uskuteční v Zenderově sále v Lázních 1. V pátek po 17. hodině herec uvede svůj režijní debut Tanečník seshora z roku 2002. Malkovich se v sobotu zúčastní také závěrečného ceremoniálu karlovarského festivalu, na němž převezmu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Pětapadesátiletý John Malkovich zahájil svou hereckou kariéru na počátku 80. let. Ve své filmografii má řadu divácky úspěšných titulů i umělecky hodnotných snímků. O svém talentu herec filmové kritiky přesvědčil již ve svém prvním filmu Místa v srdci z roku 1984, který mu zajistil oscarovou nominaci.

Podruhé byl na cenu Americké filmové akademie nominován o deset později za výkon v kriminálním filmu S nasazením života. Režisér Stephen Frears Malkoviche v roce 1988 obsadil do role Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti, kde se objevil po boku Michelle Pfeifferové.

Další výrazné role herec ztvárnil ve filmové adaptaci knihy O myších a lidech od Johna Steinbecka, thrilleru Mary Reilly, akčním filmu Con Air, černé komedii Po přečtení spalte nebo historických filmech Johanka z Arku, Libertin a Muž se železnou maskou.

Poctu americkému herci složil režisér Spike Jonze ve filmu V kůži Johna Malkoviche. Malkovich zde hraje sám sebe a do jeho těla se navíc mohou díky tajemnému vchodu převtělit i další postavy. V bohaté filmografii Johna Malkoviche má významné místo také originální snímek Ve stínu upíra. Herec v něm představuje německého režiséra F.W. Murnaua při natáčení jeho legendárního hororu Upír Nosferatu.