Ozcáriz Černou ovci pojal jako road movie, jejíž děj se odehrává během jediného dne. Vypravěčem příběhu o nekonečném přátelství je stopař, kterému uprostřed noci zastaví řidič kamionu. Diváci se prostřednictvím jeho slov seznamují s Josém a Kumbiou, kteří pracují jako pastýři ovcí. Třetí ústřední postavou filmu je Jeronimo, jehož cílem je chlapcům znemožnit jejich snu za nenaplněnými sny.

"Oba chlapci tuší, že je nic hezkého nečeká. V tuto chvíli si uvědomují, že to nejcennější, co mají, je jejich přátelství. Záporný hrdina má sice peníze, ale je sám, takže je na tom vlastně ještě hůř," popsal námět svého filmu režisér. Jeho podobenství o síle přátelství v hlubší rovině pojednává o spravedlivém osudu, jemuž nelze uniknout. "Každý v příběhu dostane to, co si zaslouží. Pokud postavy balancují mezi dobrem a zlem, nemohou nikam dospět k jakémukoliv cíli," dodal Ozcáriz.

Snímek z mexického venkova vychází ze skutečné reality, kterou však obohacuje řadou romantických motivů. Režisér přiznal, že jeho cílem v žádném případě nebylo podat objektivní obraz o sociální situaci v Mexiku, ale nabídnout divákům poutavý příběh.