ÚSTÍ NAD LABEM - Zároveň Vaňhová informovala o tom, že Ústecký kraj zřídí speciální bankovní konto pro povodňové Děčínsko, na které bude možné posílat finanční příspěvky lidem a obcím postiženým záplavami. Oba záměry by měla na začátku příštího týdne schválit mimořádně svolaná krajská rada.

„Při středeční návštěvě povodněmi postižených míst jsem zjistila, že ačkoli řada z nich přišla prakticky o všechno, vrozená skromnost jim brání požádat o pomoc. Rozhodla jsem se proto iniciovat návrh na výplatu finančního daru, který budou moci využít na cokoli dle svých potřeb,“ řekla hejtmanka.

Finanční dar získají fyzické osoby trvale žijící ve vytopeném objektu s tím, že v případě částečného zatopení bude výše daru 10 tisíc korun, při středním 20 tisíc a v případě zatopení celého objektu 30 tisíc korun. Dary bude vyplácet úřad Ústeckého kraje na místě, lidé nebudou muset nikam dojíždět.

„Požádala jsem starosty dotčených obcí, kteří nejlépe znají situaci, aby co nejrychleji připravili seznam lidí a stanovili úroveň zatopení objektů, podle které budeme dar vyplácet. Výplaty zahájíme ihned po schválení radou. Pokud vše poběží hladce, mohli bychom s vyplácením začít již příští týden,“ doplnila Vaňhová.

Krajské ředitelství Policie ČR v Ústí nad Labem posílilo hlídky k zajištění pořádku v postižených obcích. Povodí Ohře čistí neprůchodné toky, aby byly odstraněny překážky v tocích a koryta zprůchodněna.

Český hydrometeorologický ústav Ústí nad Labem hlásí příznivější prognózu, tedy chladnější počasí bez významných srážkových úhrnů. ČEZ Distribuce obnovila veškeré dodávky elektrické energie do postižených oblastí. Hasiči pomáhají odstraňovat škody a poskytují humanitární pomoc v postižených oblastech.