"Jedním z palčivých problémů rodin, které nejsou napojeny na veřejný vodovod, jsou kontaminované studny. Příspěvek dostane každý, jehož studna byla zaplavena, za předpokladu, že je pro něj jediným zdrojem pitné vody," uvedl. Peníze slouží na vyčištění studní a rozbory vody.

Doplnil, že nárok doloží postižení lidé oblastnímu spolku ČČK potvrzením od obce, že studna byla kontaminována a je jediným zdrojem pitné vody, a dokladem o rozboru vody po jejím úspěšném vyčištění.

Příspěvek na rozbory vody po vyčištění studní poskytne i ministerstvo zdravotnictví. Lidé mohou prostřednictvím své obce žádat o provedení rozboru kvality vody na Krajských hygienických stanicích. Pokud jejich studny představují jediný zdroj pitné vody, uhradí náklady na rozbor vody ve výši přibližně 1600 korun.

Ministerstvo odhaduje, že v Moravskoslezském kraji půjde o zhruba 600 studní, v Olomouckém kraji o 150 a v Jihočeském kraji o 100 studní.

Hygienici připomínají, že pokud nejsou lidé napojeni na veřejný vodovod, neměli by v žádném případě odebírat vodu z vlastního zatopeného zdroje, dokud ho nevyčistí a nenechají si provést rozbor kvality vody.

Záplavy postihly Moravu a jižní Čechy koncem června. O život přišlo 14 lidí. Škody se odhadují na miliardy.