BERNARTICE - O veškeré demoliční práce v obci se postará Armáda České republiky. „Slíbili, že demolice dotáhnou do konce. Ve středu začali, pokud vše půjde podle plánu, do konce týden by mělo být hotovo,“ řekl starosta.

Podle něj jsou demoliční práce v obci bez problémů, při dodržování bezpečnosti asistuje také policie. „Do konce týdne máme v této oblasti zvýšený dohled nad dopravou. V Bernarticích je sice zákaz vjezdu, přesto obyvatelé obce a obsluha do vsi vjíždí a policisté musí dohlížet na jejich bezpečnost,“ řekla mluvčí jesenických policistů Tereza Neubauerová. Ani policie zatím nezaznamenala žádné problémy. „Je potřeba několikrát za den obec úplně uzavřít, ale vždy jen na chvíli, situaci zatím zvládáme,“ dodal Michálek.

V obci je nutné srovnat se zemí celkem osm domů, které červnová blesková povodeň natolik narušila, že jejich statika je pro další užívání nebezpečná. Vedení obce již řešilo náhradní bydlení pro rodiny z vyplavených domů. Radnice zajistila dvě elektricky vyhřívané unimobuňky, kterých kraj uvolnil pro zatopené oblasti dvacet. Toto řešení považuje starosta za přechodné a hledá lepší bydlení hlavně pro rodiny s dětmi. Pětičlenné rodině zajistila obec dočasné bydlení u soukromníka, dvě starší ženy dostaly od radnice dva volné malé byty.