PRAHA - Jen prodejny sítě Globus působící v postižených oblastech poskytly do současné doby podle jednatele společnosti Globus Petra Vyhnálka pomoc v hodnotě zhruba 500 000 korun. „Jde v prvé řadě o zboží, které pomáhá postiženým oblastech likvidovat následky povodní. To znamená například pračky, dezinfekční prostředky, nářadí na odklízení bahna, jako jsou rýče, lopaty či kolečka. A také dodávky balené vody,“ uvedl Vyhnálek.

Globus přitom podle něj neposkytuje pomoc přímo, ale prostřednictvím humanitární organizace ADRA. „Znají lépe tu situaci, umí se v takovém prostředí pohybovat a díky tomu je pomoc rychleji na místě,“ tvrdí Vyhnálek.

Také síť supermarketů a hypermarketů Albert podpořila záchranné týmy v povodní postižených regionech. Například v oblasti Nového Jičína v první fázi pomoci jednorázově poskytl Albert dezinfekční prostředky a potřebnou balenou vodou. „Značka Albert předala záchranářům v nejpostiženější oblasti Novojičínska celkem 5000 lahví neperlivé vody a 1000 balení dezinfekčních prostředků. Zároveň připravujeme další formy humanitární pomoci nejpostiženějším obcím,“ konstatoval ředitel komunikace sítě Albert Libor Kytýr.

Společnost Interspar zase podle svého mediálního zástupce Jana Vávry pomáhá na postiženém Děčínsku. Také v tomto případě poskytl řetězec občanům v zaplavených lokalitách zejména čistící prostředky a dále balenou vodu.

Podle prezidenta SOCR a zároveň šéfa Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeňka Juračky nezůstává pozadu ani síť COOP obchodů. „Přes nákupní centra COOP jsou do postižených oblastí distribuovány především balené vody. Kromě toho jsme rozdali přes milion korun,“ uvedl Juračka.