JIHOČESKÝ KRAJ - Na šesti jihočeských řekách je stále první povodňovýh stupeň s velmi pomalým klesáním vody. Na vzestupu jsou pouze horní tok Lužnice a hladina řeky Dyje. V Dačicích proto vyhlásili ve středu v 6.30 druhý povodňový stupeň. Už v noci informovali hasiči starosty obcí Staré Hobzí a Přísečná.

Zásobní prostor 35 milionů metrů kubických vody už vytvořili vodohospodáři na Lipně, do kterého přitéká 70 m3 a odtéká 60 m3. Římovská nádrž má na přítoku 27 m3 vody, na odtoku 20 m3. Na Husinecké přehradě, do které přitéká 14,3 m3 vody a odtéká 15 m3, chtějí ve středu v 15 hodin zrušit mimořádnou manipulaci a přejít do normálního režimu.

Úterní kritické očekávání většího množství plošných srážek ve středu označili meteorologové za poslední nebezpečné. V průměru spadlo kolem 20 mm srážek v Novohradských horách, nejvíce v Nové vsi (32 mm).

„Prognóza je na další dny příznivá. Nemůžeme vyloučit ojedinělé přeháňky, ale srážky by měly být od nuly do pěti milimetrů. Do poloviny příštího týdne neočekáváme nebezpečnou situaci,“ řekl meteorolog Jaroslav Hintermüller.

Hasiči vyjížděli v úterý do dětských táborů u vodních toků a informovali o možné evakuaci. V souvislosti se zásahem při záchraně šesti vodáků na Otavě pod pivovarem a trvajícím riskantním přeceňování sil vodáků požádali hasiči o další spolupráci vodní záchrannou službu. „Je důležité, aby v kempech, tábořištích, na jezerech nebo půjčovnách lidí upozorňovali na skutečně velké nebezpečí aktuálně silných toků. Zbytečně totiž jejich chování ohrožuje životy záchranářů, “ zmínil ředitel Bureš.

Hygienická služba nehlásí žádné případy výskytu infekce v postižených oblastech. Ohrožení bezpečnosti v terénu nezjistila ani Policie ČR. Šestnáct vojáků ženijní brigády a jedenáct strojů těžké techniky pracuje v obci Malenice, od večera zásobuje cisterna pitnou vodou Střešovice.

„Prognóza počasí je optimistická. Budu dnes jednat se starosty a premiérem, a pokud se nestane nic nečekaného, uvažuji o tom, že bychom k zítřejší půlnoci zrušili stav nebezpečí pro obce s rozšířenou působností. Přesto bude nadále působit malá pracovní skupina krizového štábu,“ uvedl po středeční poslední schůzce Bezpečnostní rady kraje hejtman Jiří Zimola.

Aktualizovaný seznam postižených obcí na webových stránkách Jihočeského kraje čítá 75 obcí, z toho 23 na Strakonicku, 14 na Vimpersku, 6 na Vodňansku, 9 na Písecku a 23 na Prachaticku.