VODŇANY - Fischera doprovázejí ministr financí Edvard Janota, ministr dopravy Gustáv Slamečka, ministryně školství Miroslava Kopicová a ministr pro místní rozvoj Rostislav Vodruška.

Poté si všichni v rychlosti prohlédnli dvě zasažené obce - Bavorov na Strakonicku a Strunkovice nad Blanicí na Prachaticku. "Chci hlavně poděkovat všem, kteří při odstraňování následků povodní pomáhali, že situaci velmi dobře zvládli. Vláda se nyní bude snažit tyto následky maximálně zmírnit. Je to sice veliký zásah do rozpočtu, ale nedá se nic dělat, musíme tu spoušť dát dohromady," řekl médiím premiér. V Bavorově navštívil jednu z nejstarších chalup, která byla povodní zasažena a kde je dodnes dochovaná první elektrárna v okolí. Ve Strunkovicích si poté prohlédl domy vyplavených obyvatel.

Ministr financí Edvard Janota starostům ze zasažených obcí přislíbil pomoc v maximální možné míře. "Kromě osmi milionů korun, které jsme již Jihočeskému kraji přiklepli, sem půjdou samozřejmě i další peníze, a to jak na obnovu bydlení, podnikání, do zemědělství a převážně do infrastruktury," uvedl Janota. Zmínil, že z přebytku a odstraňování následků povodní v roce 2006 zbyla zhruba miliarda korun, kterou chce ministerstvo financí rozdělit mezi obce postižené povodněmi, další tři až čtyři miliardy korun může získat vláda z prodeje dluhopisů od Evropské investiční banky.

Na jihu Čech povodeň o minulém víkendu a v následujících dnech zasáhla 33 obcí. Zaplaveno bylo 528 domů z toho 10 průmyslových objektů. Evakuováno bylo přes 1000 osob. Situace se v lokalitách již uklidňuje, lidé sčítají škody a uklízejí. Například ve Strunkovicích nad Blanicí na Strakonicku to nyní vypadá, jako kdyby se tudy velká voda vůbec neprohnala.