Pro zájemce je v prostorách historické budovy Lapidária z roku 1891, která byla kvůli rekonstrukci delší čas uzavřena, opět přichystána expozice Památky kamenosochařství v Čechách 11. až 19. století. Přijít sem lidé mohou vždy od úterka do neděle od 12 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den. Základní vstupné je 80 korun, snížené za polovic, rodinná vstupenka vyjde na 100 korun.

Sbírka Lapidária Národního muzea sestává přibližně ze dvou tisícovek sbírkových předmětů, ty nejlepší z nich jsou vystaveny. Návštěvníci zde naleznou například fragmenty pražské katedrály. K vidění jsou převážně práce z materiálů v českých zemích užívaných nejčastěji, tedy z opuky, různých pískovců a ze sliveneckého mramoru, ale rovněž renesanční tvárnice z pálené hlíny, domovní znamení ze štuku nebo originální sádrové modely pro kamenná sousoší.

Název "lapidárium" je odvozen od latinského pojmenování kamene ("lapis", 2. pád "lapidis") a vžil se jako označení pro sbírky kamenných soch a architektonických fragmentů středověkého i novověkého původu.