„Po krátkém jednání, v němž zvažovali různé formy pomoci, se radní shodli na uvolnění částky 50 tisíc korun,“ řekl agentuře Mediafax Mizun s tím, že tuto částku město poukáže na konto obce Hodslavice na Novojičínsku, kam už v minulém týdnu právě z Jirkova odešlo na půl tuny úklidových prostředků.

Obec Hodslavice byla vybrána víceméně náhodně. Jirkovští chtěli poskytnout pomoc adresně, a proto její organizátoři obtelefonovávali obce podle seznamu lokalit poškozených povodněmi, který našli na stránkách jedné humanitární organizace. „Zkoušeli se dovolat asi do osmi obcí, Hodslavice byly první, kde zvedli telefon,“ vysvětlil starosta Jirkova Radek Štejnar (ČSSD). Ten přispěl ze svého fondu částkou 30 tisíc korun. Dalších 20 tisíc korun půjde na základě rozhodnutí radních z rozpočtu obce.

„Rádi bychom poskytli i víc, ale rada města nemůže odsouhlasit více než dvacet tisíc,“ uvedl dále starosta. „Bylo by třeba svolat mimořádné jednání zastupitelstva, ale to by bylo na dlouhé lokte, stejně jako uspořádání veřejné sbírky, které jsme také zvažovali. Na to bychom museli žádat krajský úřad a ten má na rozhodnutí třicet dní,“ dodal jirkovský starosta. Doplnil, že se s radními jednoznačně shodli v tom, že v současné době je důležitá především rychlost pomoci. Třeba poslat menší částku, ale co nejdříve.