Vláda schválila koncem června rozpočet na vědu a výzkum na příští tři roky ve výši zhruba 25 miliard korun na každý rok. Ačkoliv rozpočet je zhruba stejný jako letos, akademie má obdržet příští rok o jednu miliardu méně, tedy čtyři miliardy korun, další rok 3,3 miliardy a o rok později již jen 2,7 miliardy korun.

Akademikům se jejich rozpočet nelíbí a požadují, aby ho vláda změnila. Škrty by podle nich vedly k propuštění mnoha kvalifikovaných odborníků, k rozbití vědecké infrastruktury a k likvidaci sítě akademických ústavů. Postihly by i vysoké školy, s nimiž akademie úzce spolupracuje od vedení postgraduálních studentů až po výuku v řadě oborů.

Návrh přednesla Rada pro výzkum a vývoj. Akademici tvrdí, že je návrh neodborný a nezodpovědný, a proto požadují její obměnu.

Rada argumentuje tím, že akademie může o další peníze soutěžit a může využít také peníze z evropských fondů. S tím však vědci nesouhlasí, tvrdí, že pokud odejdou odborníci a rozbijí se pracovní týmy, nebude možné se o granty ucházet. Co se týká evropských peněz, jsou podle nich přísně účelové a nelze je libovolně používat na mzdy a investice.

Pokud vláda nic neudělá, jsou vědci připraveni jít do ulic, řekl po mimořádném akademickém sněmu v úterý 30. června předseda akademie Jiří Drahoš. Zároveň však podotkl, že dává přednost vyjednávání před veřejnými protesty.