Po červnovém odvolání dosavadního ředitele Luďka Golata byla vedením divadla pověřena jeho náměstkyně Miroslava Hercíková. „Nový ředitel divadla by měl být znám během října a rozhodne o něm výběrová komise v čele s primátorem Petrem Kajnarem (ČSSD),“ uvedla Vojkovská. V sedmičlenné komisi budou dále náměstci primátora, režisér činohry Národního divadla v Praze Ivan Rajmont, předseda Asociace profesionálních divadel ČR Jan Burian a filmový producent Čestmír Kopecký.

Ředitel Golat byl odvolán v červnu poté, co si radní si nechali v divadle udělat personální audit, aby zjistili, co se v divadle děje. Jako důvod odvolání uvedl náměstek primátora Lukáš Ženatý Golatovo manažerské selhání v situaci, kterou měl v divadle řešit, ale vůbec se jí nezabýval.

K okamžitému odstoupení vyzval ředitele Národního divadla moravskoslezského Luďka Golata člen operního sboru Jaroslav Pavlásek v první polovině května. Svůj už druhý dopis adresovaný řediteli předal Pavlásek také vedení města poté, co na jeho první výzvu Golat nereagoval. Pavlásek a později další členové především operního souboru si stěžovali na vulgární chování ředitele, na oplzlé scény, v jejichž zkoušení si Golat jako režisér libuje, na ponižování, urážení a mnohdy až náznaky fyzického napadaní a zastrašování s tím, že napjatá atmosféra trvá už dlouho. Podle Pavláska se nikdo neodvážil dříve ozvat ze strachu, že by mohl přijít o místo. K petici Pavláska a poté některé další divadelníky dohnala až scéna, při které měli onanovat na jevišti. Policie navíc od 12. června vyšetřuje okolnosti vzniku pornografické nahrávky, kterou údajně doma pořídil Golat a je na ní i nezletilé dítě.