Zdeněk Tyc se ve svém nejnovějším celovečerním filmu vrátil k příběhům Romů. Diváci si mohou pamatovat jeho drama Smradi s Ivanem Trojanem a Petrou Špalkovou v hlavních rolích, kteří ve filmu ztvárnili manželskou dvojici, jež si adoptuje romské děti.

V centru snímku El Paso je romská vdova Věra, která musí náhle řešit kritickou životní situaci, jež má pro ni a jejích sedm dětí fatální důsledky. Poté, co tragicky zemře její manžel, se musí všichni okamžitě vystěhovat ze zadluženého bytu a rodinu pravidelně sleduje sociální odbor. Sociální pracovnice požadují, aby Věře byly děti odebrány a umístěny do ústavní péče. Do celé kauzy se zapojuje mladá sebevědomá právnička, novináři i horlivý kurátor.

Do titulní role si režisér vybral Irenu Horváthovou, která je známá jako zpěvačka skupiny Gulo čar. Další postavy ztvárnili herci Linda Rybová, David Prachař, Igor Chmela, Vladimír Javorský nebo Petr Lněnička.

Do soutěžní sekce Na východ od Západu byly zařazeny filmy ze zemí střední a východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu, které vznikly v průběhu uplynulého roku. Drama El Paso soutěží v konkurenci s dalšími 13 filmy. Vítězný snímek bude vyhlášen na slavnostním zakončení festivalu, které se koná 11. července.