Pátý festivalový den v úterý zahájí ruské drama Vlček. Hlavní postavou celovečerního debutu ruského režiséra Vasilije Sigareva je žena, která na svět přivede nechtěné dítě. Snímek citlivě sleduje vztah matky a dcery, které k sobě nikdy nenajdou společnou cestu. Situace dítěte se navíc zkomplikuje poté, co umírá jeho babička. Matka se pak více než rodičovské péči věnuje uspokojování svých milostných tužeb. Dcera v období dospívání svou matku odsuzuje, ale přesto ji není schopna zcela zavrhnout.

Karlovarský festival pokračuje snímkem Anděl u moře, který vznikl v koprodukci Belgie a Kanady. Celovečerní debut režiséra Frédérica Dumonta sleduje dvanáctiletého Louise, který si užívá bezstarostné dětství na marockém pobřeží. Jeho život se však zdá být idylický pouze do chvíle, než mu otec sdělí informaci o své psychické poruše, která Louise připraví o jeho dětskou nevinnost.

Na festival se letos vrací polský režisér Robert Gliński, který v Karlových Varech před osmi lety uvedl sociální drama Ahoj, Terezko. Jeho nejnovější snímek se odehrává v polsko-německém pohraničí, v němž řeka odděluje svět chudoby a blahobytu. Polák Tomek si chce zajistit lepší finanční podmínky a spojí se tak s pasákem, který místní chlapce dohazuje německým klientům. Jeho rozhodnutí je důsledkem bezvýchodné sociální situace, v níž zanikají tradiční lidské hodnoty.

O Křišťálový globus letos v Karlových Varech usiluje 14 filmů. O vítězi 44. ročníku festivalu rozhodne mezinárodní porota, jíž předsedá francouzská producentka Claudie Ossardová.