Teplický šéf uvítal výsledky Valné hromady, která na konci června zvolila předsedou ČMFS Ivana Haška. „Přeji si, aby nové vedení splnilo z velké části to, s čím do voleb šlo a co propagovalo. Jde především o to sehnat více peněz do fotbalu a vytvořit ještě lepší transparentnost. Pokud se to podaří, bude si každý přát, aby zvolení lidé vydrželi ve svých funkcích co nejdéle,“ prozradil Hrdlička.

Jednou z nově otevřených otázek je samostatnost české nejvyšší soutěže, jíž je Hrdlička zastáncem. „O tom jsem vnitřně přesvědčený. Také proto jsem kandidoval do minulého Výkonného výboru. Chtěl jsem si to ujasnit a po svých zkušenostech za tím opravdu stojím,“ uvedl.

„Neustále se ptám, proč u nás autonomie ligy ještě není a všude v Evropě ano. Dávám za vzor anglickou nebo německou ligu, kde autonomie funguje naprosto bez problémů. Stále se říká, že naše liga je špatná, jenže my nemáme to základní. Všem kritikům to stále opakuji a jsem přesvědčený o tom, že je to nevyhnutelný krok,“ dodal teplický šéf.

Podle něj je autonomie jen otázkou času. „Odstoupil jsem z kandidatury na předsedu ČMFS proto, že mi Ivan Hašek v jednom z našich soukromých rozhovorů řekl, že autonomii ligy jednoznačně podporuje. Ve Výkonném výboru jsou lidé jako Jindřich Rajchl, Miroslav Kříž, Dušan Svoboda nebo Karel Poborský, kteří za ní rovněž stojí. Nevidím žádnou překážku v tom, aby se to v blízké době zrealizovalo,“ myslí si.

Hrdlička seděl minulé čtyři roky ve Výkonném výboru ČMFS, ovšem v červnových volbách už nekandidoval. „Nechtěl jsem kandidovat především proto, že jsem nikdy netoužil po nějakých funkcích nebo po pocitu moci. Ve fotbale by měly být za každým určité výsledky a ten člověk by pak měl být delegován na nějakou funkci. Za dvaatřicet let praxe ve fotbale jsem došel k názoru, že pokud se nezmění systém celého fungování fotbalu, bude to mít každý hodně složité někam to posunout,“ prohlásil.

Podle Hrdličky bude mít nové svazové vedení lepší pozici. „Jsem rád, že Ivan Hašek dostal do Výkonného výboru tu svou většinu, protože už nemusí bojovat s tím, aby získal na svou stranu sedm hlasů a dělat to politikaření či různé kompromisy. Měla by to být jeho velká výhoda,“ narážel na problémy uvnitř minulého složení Výkonného výboru.

Před Haškem ale podle Hrdličkových slov stojí nelehké úkoly. „Český fotbal určitě není v takovém stavu, jak je dnes popisován. Je potřeba se vždycky podívat do minulosti na to, co se dokázalo. My Češi neumíme skousnout to, že teď se reprezentaci nedaří, protože skončila nějaká generace výjimečných hráčů. Dnes nikdo neví, kdy podobná generace zase přijde a může to trvat opravdu dlouho. Potom je tu fakt, že české kluby v pohárové Evropě pokulhávají. Je třeba vidět, kolik kvalitních hráčů hraje v cizině. Nikdo v ČR není schopný vybudovat tým, který by dlouhodobě konkuroval evropským celkům. Je to pouze o ekonomice,“ říká Hrdlička.

„V Čechách každý klub dělá fotbal proto, aby prodal hráče. Není tu silný celek nebo jeho partner, který by odolával nabídkám ze zahraničí. Česká republika bude exportní země, ať se to někomu líbí, nebo ne. Prostě si musíme zvyknout. Těžko udržíme hráče, když jim v Německu nabídnou deseti nebo dvacetinásobek jejich měsíčního platu. Každý jde za lepším,“ uzavřel teplický ředitel.