ČESKÉ BUDÉJOVICE - Po pondělních lokálních srážkách říčka Smutná a Milevský potok kulminovaly a jv současné době klesají. Na šesti místech toky v Jihočeském kraji stále dosahují prvního stupně povodňové aktivity. Na úterní odpoledne meteorologové předpovídají bouřky a na večer déšť na většině území kraje. Spadnout má 20 až 40 milimetrů, v povodí řeky Malše až 60 milimetrů srážek. Některé menší toky (říčka Černá, Skalínský potok) by podle propočtů meteorologů mohly znovu vystoupit až na třetí povodňový stupeň.

Vodohospodáři vytvářejí na vodních nádržích zásobní prostor. Husinec hlásí na přítoku 13 metrů kubických a na odtoku 15 m3 vody. Do Lipna v úterý ráno přitékalo 70 m3 a odtékalo 60 m3. Do Římova přitéká 15 m3 a odtéká z něj 20 m3. Díky očekávaným srážkám by se ale mohly v noci přítoky do nádrží zvednout – u Lipna až na 110 m3, v Husinci na 30 m3 a v Římově na 85 m3 vody.

Hasiči o prodlouženém víkendu vyjížděli do některých míst, kde pršelo, a pomáhali převážně s čerpáním vody. V sobotu u Soumarského mostu evakuovali 40 lidí včetně jednoho dětského tábora. V pondělí kvůli odpoledním dešťům stoupla hladina říčky Smutná na Táborsku. V Ratajích bylo ze tří dětských táborů evakuováno 143 osob. V souvislosti s předpovědí počasí hasiči předpokládají, že by také v úterý večer mohli vyjíždět právě k preventivní evakuaci některých dětských táborů u vodních toků. Hasiči a Krajská hygienická stanice proto dnes budou monitorovat situaci a zjišťovat, zda někde v okolí vodních toků nejsou nenahlášené dětské tábory. Především z bezpečnostních důvodů by měli organizátoři neevidované tábory nahlásit.

K další evakuaci osob přistoupili v noci na úterý v Jistebnici na Táborsku, kde hrozilo protržení hráze rybníka Smolík přímo v obci. Tisovský rybník nad obcí měl poškozenou ochrannou hráz, ale hasičům a dalším pracovníkům se podařilo odtok přehradit. Situace se uklidnila a lidé se vrátili domů. Rybníky kolem obce se upouštějí.

"Policie nasadila do terénu svůj posttraumatický tým, který úzce spolupracuje s Českým červeným křížem. Ve vytopených oblastech pomáhají lidem psychicky zvládat situaci. V postižených oblastech pomáhá následky povodně odstraňovat 20 kusů armádní techniky a 24 vojáků," řekla Koželuhová.

Od úterka Jihočeský kraj vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým povodní. "Peníze je možné posílat na konto sbírky na číslo účtu 47 49 47 49/0300. Žádosti o pomoc a konkrétní nabídky materiální pomoci jsou dál soustřeďovány na Zelené lince na telefonním čísle 800 100 450," dodala Koželuhová.