ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hejtman již minulý týden kvůli stavu ohrožení a záplavám, které zasáhly část kraje, zrušil svou plánovanou dovolenou. „Znovu pojedu sondovat, co vše způsobily deště a povodně, protože některé škody se podařilo již zlikvidovat, ale jiné se objevily. Jsem rád, že dramatická noční situace v Jistebnici dopadla dobře a zvládli opravit protrženou část hráze rybníka,“ uvedl hejtman.

Zimola zvažuje, že pokud nenastanou nepředvídatelné události, mohl by tento týden být odvolán stav ohrožení, který dosud platí pro Strakonicko, Písecko a Prachaticko do 17. července.

Voda zaplavila 33 obcí, postihla přes 500 objektů a evakuováno muselo být více než 1000 osob. Škody, které záplavy napáchaly, jde do stamilionů korun. Jak se ale zdá, neměly by překročit hranici jedné miliardy korun. Proto také Jiří Zimola minulý týden vyzval starosty dotčených obcí, aby zmapovaly alespoň zhruba škody na obecním i soukromém majetku a údaje předali na kraj.

Během cesty navštíví jihočeský hejtman i jihočeské vesnice, protože chce vyhodnotit nejlepší obec v kraji.

Ve středu se na jih Čech na bleskovou návštěvu vypraví i premiér Jan Fischer, který by měl během dvou hodin zvládnout podívat se alespoň do dvou až tří povodněmi nejvíce zasažených obcí. Poté se ve Vodňanech setká se starosty obcí ze Strakonicka, Písecky a Prachaticka.