V průběhu hlavního líčení s třicetiletým Milanem Chvojkou a stejně starým Michalem Vágnerem totiž vyšlo najevo, že se na trestné činnosti dvou obžalovaných měl zřejmě podílet ještě další muž. "Ten by měl být vyslechnut jako svědek na dalším pokračování hlavního líčení, které jsme odročili na 26. srpna," informoval v úterý soudce Jaromír Veselý. Teprve poté by měl padnout konečný verdikt. Nelze však vyloučit, že se bude předvolaný svědek hlavnímu líčení vyhýbat.

Podle obžaloby se dvojice pachatelů dopustila krádeže v přesně nezjištěné době během podzimu roku 2007 a jara 2008. Pachatelé měli odcizit 12 metrů čtverečních palubek z červeného cedrového dřeva, dále 35 metrů čtverečních podlahové dřevěné krytiny a pěti kbelíků speciálního lepidla. Zmizela také elektronika v hodnotě 25 000 korun a mnoho elektrického nářadí, jehož hodnota přesáhla 170 000 korun.

Odcizené věci skončily dílem v bazaru a některé z nich pachatelé sami rozprodali lidem. Část obložení bylo objeveno v jednom penzionu na Modravě. Jeho majitel Jiří Schmid před soudem uvedl, že mu obžalovaní dlužili za jídlo 1500 korun. „Palubky jsem od nich koupil jako topné dříví a pak jsem s nimi obložil chodbu penzionu,“ vypověděl před soudem Schmid.

Podle informací ostrahy objektu staveniště vily milionáře Zdeňka Bakaly však zmizelo celkem 150 metrů čtverečních vzácných dřevěných obkladů a krytiny. „Byl to víceméně odpad, leželo to tam na zemi, tak jsme to naložili a odvezli. Vím, že se v tom domě ztratila nějaká podlahová krytina, ale to jsme my neudělali,“ hájil se před soudem Chvojka.

Dvojici obžalovaných hrozí za krádež až tři roky vězení. Oba muži byli již v minulosti trestáni za majetkovou trestnou činnost.

Téměř dokončená vila miliardáře Zdeňka Bakaly stojí na místě základů bývalé roty pohraniční stráže, která nebyla nikdy postavena. Objekt, jehož cela přesahuje podle odhadů 200 milionů korun, je zasazen do terénu tak, že je vidět pouze jeho prosklená čelní část. Zbytek splývá s terénem, střecha je porostlá trávou. Součástí domu o třech podlažích, které jsou zčásti situovány pod zem, je bazén, kinosál nebo obří garáž, do které se vejde více než deset automobilů. Denní světlo do místností proudí díky prosklenému atriu.

Uhlobaron Bakala má na šumavské Modravě trvalé bydliště a obec díky němu na rozdíl od ostatních okolních obcí velmi prosperuje. Podle posledních informací se však honosná vila nestane jeho rodinným sídlem, ale bude zřejmě sloužit jako školicí středisko. Se svou rodinou Zdeněk Bakala pobývá v poslední době nejčastěji ve Švýcarsku.