Jak řekl operační důstojník jihočeský hasičů, evakuace proběhla z preventivních důvodů a samovolně. "Někteří lidé opouštěli domovy poté, co jim je vysvětleno, že hrozí zaplavení jejich objektů, jiní zůstali a vyčkávali. Nakonec jsme evakuovali okolo desítky objektů. V případě, že by došlo k nebezpečí, pak by tito lidé museli stavení opustit," uvedl operační důstojník hasičů.

Starosta dobrovolných hasičů z Jistebnice agentuře Mediafax sdělil, že původně hrozilo zaplavení až padesátky domů a proto lidé ze zhruba pěti až šesti ulic se připravovali na evakuaci. "Přetékají nám dva rybníky, nahoře v povodí je jich dalších pět. Nevěděli jsme, co to udělá a pokud by sem většina vody dotekla seshora, mohlo by to být dost nemilé a zaplavit třetinu obce," řekl Blahoslav Němeček.

Rybníky jsou zcela naplněny vodou po odpolední průtrži mračen a přetékají do potoka - říčky Smutná, která hrozila vybřežením a zaplavením domů. Situace se však nakonec uklidnila a to i přesto, že původně došlo k narušení hrazení výpusti na jednom z rybníků, z které voda odtekla. Ráno pak budou hasiči i firmy najaté obcí hráz rybníka zpevňovat těžkou technikou a provedou revize všech rybníků v okolí.

Evakuovaní lidé jsou buď u známých či příbuzných, nebo je pro ně od obce připraveno náhradní ubytování. Pokud se situace ustálí, ráno se vrátí do svých domovů vrátit.

"Věříme, že se situace zklidní, důležité je, že neprší. Ale té vody v těch rybnících v našem povodí je moc, protože opravdu hodně pršelo," dodal Němeček.