PÍSEK - Nejvíce déšť zasáhl okolí Drhovle, Čimelic, kde došlo k vyplavení sklepů, garáží a to nejen v rodinných domcích, ale i některých bytovkách a panelových domech a také okolí Milevska. V Božeticích se dokonce rozvodnila říčka Smutná a do ní přitékající strouha. Ta se částečně vylila a některým domům natekla voda na zahrady a dvory. „Tohle jsme tu nezažili od povodní v roce 2002. Ještě v poledne jsme seděli na zahradě a najednou začalo pršet a už to teklo po ulici,“ řekl jeden z místních obyvatel.

Hasiči zaznamenali zatím zhruba desítku žádostí o čerpání sklepů převážně na Písecku ale také na Táborsku v Jistebnici a okolí. „Zatím jezdíme, nestíháme, ale obytné prostory to prozatím nikde nevyplavilo. Uvidíme, co to udělá. Varovali jsme starosty bydlící okolo říčky Smutné na možný krátkodobý vzestup hladiny, aby byli připraveni,“ uvedl pro agenturu Mediafax operační důstojník jihočeských hasičů.

V Jistebnici voda z rozvodněného potoka, která je již opět v korytě, zaplavila v dolní části obce několik zahrad, dvorů, natekla lidem do sklepů a zaplavila částečně asi pět domů. "Jde o rekreační objekty, teď sháníme majitele, abychom se dostali dovnitř. Může tam být zhruba dvacet až třicet centrimetrů vody," dodal šéf Sboru dobrovolných hasičů Jistebnice Blahoslav Němeček.

Voda zaplavila i silnice právě na Táborku, a to především v Jistebnici a okolních obcích, neprůjezdná je vozovka také u Předotic, mezi Čížovou a Třebkovem na Písecku. Policisté dopravu odklání po náhradních trasách.

Nejvíce srážek ale mělo podle hydrologů odpoledne spadnout ve Vimperku na Prachaticku, kde napršelo 33 milimetrů srážek na metr čtvereční. Ve Vráži a okolí na Písecku pak spadlo mezi 20 až 30 milimetry. Přívalový déšť byl ale prudký, přehnal se jen částí okresu.

Podle meteorologů už od úterý hrozí taky na jihu Čech přívalové deště a z nich i lokální povodně. Některé toky se v důsledku intenzivních dešťů mohou zvednout až na druhý povodňový stupeň, přechodně pak i na stav ohrožení.