Do soutěže bylo letos přihlášeno celkem 68 projektů, z toho 28 filmových povídek a 40 scénářů. Výbor filmové nadace složený z pěti odborníků ocenil čtyři autory, kteří obdrželi finanční odměnu v rozmezí 50 až 200 tisíc korun.

V kategorii filmových povídek zvítězil Pavel Kačírek a jeho projekt Siromacha, který je adaptací knihy Alexe Koenigsmarka. Jeho příběh se odehrává po druhé světové válce na česko-německém pohraničí a mapuje odsun sudetských Němců. Nejvyšší odměnu ve výši 200 tisíc korun obdržel Petr Václav za scénář s názvem Nikdy nejsme sami, jehož hlavním hrdinou je desetiletý Ferda nahlížející na několik lidských osudů.

Nadace ocenila také Ivu Jestřábovou a její předlohu k road movie Sláva vítězů prolínající realitu s pohledem dokumentaristy. Podporu získala i Evita Naušová za scénář Jizvy zachycující rozvrácené rodinné vztahy.

Pro příští ročník nadace pozměnila své stanovy a o podporu se budou moci ucházet i autoři televizních projektů do stopáže 50 minut. Naopak skončí možnost grantů pro tvůrce filmových povídek. "V přihlášených projektech se objevilo několik scénářů, které spíše odpovídaly televiznímu zpracování. Možnost uplatnění práce scenáristů se tak nyní rozšiřuje," uvedl předseda výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studio Ivo Mathé. Jeho kolega Štefan Uhrík přiznal, že povídky, které v minulosti získaly podporu, se ne vždy podařilo přetvořit do dobrého finálního tvaru.

Filmová nadace RWE & Barrandov Studio za dobu své tříleté existenci posoudila 548 žádostí a ocenila 30 autorů, jimž udělila téměř tři miliony korun. Příliš se jí však nedaří naplňovat její další cíl, jímž byla podpora realizace oceněných projektů. K natáčení je v současné době připraven pouze projekt Hlava, ruce, srdce Davida Jařaba. Společnost Barrandov Studio, která původně měla o produkci projektů zájem, svůj postoj zdůvodňuje finanční krizí, jež její záměr dočasně znemožnila.