Zlínský festival se stal zároveň poslední kulturní akcí oficiálního programu českého předsednictví. Nový film česko-italské koprodukce měl na letošním 49. ročníku festivalu ve Zlíně premiéru. Do Bruselu se při této příležitosti vypravila delegace tvořená Taťánou Nersesjan, členkou Rady Zlínského kraje, režisérem Tomášem Řehořkem a Petrou Hřebíčkovou, hlavní protagonistkou filmu.

„Šlo o událost na nejvyšší společenské úrovni, které se zúčastnili velvyslanci, zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Výboru regionů i řada dalších významných hostů. Film Proměny, na němž se podíleli tvůrci ze Zlínského kraje, zhlédlo v Bruselu asi 140 hostů a někteří z nich přijali pozvání na příští, 50. ročník zlínského festivalu,“ uvedla radní Taťána Nersesjan.

Po promítání filmu diváci neformálně besedovali s režisérem Tomášem Řehořkem, který patří mezi nejmladší české režiséry celovečerních filmů, a s hlavní protagonistkou Proměn Petrou Hřebíčkovou, která získala cenu Thálie, a to za činoherní výkon v představení Maryša v Městském divadle Zlín.

Program bruselského večera obohatilo také symbolické předání takzvané kulturní štafety. Od zástupkyně České republiky při EU Mileny Vicenové ji převzal velvyslanec Švédska v Belgii Magnus Robach.