„Situace na Děčínsku v obcích postižených povodněmi je velice vážná. O víkendu jsem se byla na místech, kterými se přehnaly bleskové povodně, podívat: zničené komunikace, stržené mostky, lidé, kteří se nemohou dostat do svých domovů, kontaminovaná voda ve studních. Podle prvních odhadů jdou škody do desítek milionů korun,“ řekla hejtmanka Vaňhová, která předsedá povodňové komisi a bezpečnostní radě kraje. „Obyvatelé postižených obcí jsou ve velmi špatném psychickém stavu, na místo se proto chystají psychologové, aby lidem pomohli tyto tragické chvíle překonat,“ dodala.

Podle Vaňhové jsou škody natolik rozsáhlé, že by je obce ani s pomocí kraje vlastními silami a prostředky nezvládly zlikvidovat. „Proto vyhlašujeme stav nebezpečí. Na jeho základě totiž vláda České republiky podle zákona číslo 12 z roku 2002 může uvolnit potřebnou pomoc na odstranění škod,“ vysvětlila hejtmanka. O požadovaných prostředcích bude vedení kraje se zástupci vlády jednat v následujících hodinách a dnech. Ústecký kraj dosud poskytl vyplaveným obcím vysoušeče. Pomohou jistě i čerpadla, které kraj zakoupil nedávno obcím. Chystá se i humanitární pomoc.

V postižených oblastech na Děčínsku zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému. Vedení kraje pověřilo náměstka hejtmanky Pavla Koudu k tomu, aby se problematikou plně zabýval a v případě potřeby byl z pozice vedení kraje okamžitě k dispozici.