„Zintenzivnili jsme kroky k vyhlášení stávky,“ řekl Mediafaxu Středula. Podle něj má další jednání proběhnout v úterý odpoledne v 15 hodin. „Pokud nebude ani v tomto jednání žádný posun, jsme rozhodnutí učinit bezprostřední kroky,“ dodal Středula.

Podle Středuly přišlo své zástupce na jednání podpořit na 250 zaměstnanců firmy. „Je to poprvé za dobu, co pamatuji, že by tolik zaměstnanců přišlo v době svého volna, v den státního svátku, přišlo podpořit své odborové zástupce,“ řekl Středula s tím, že požadavky zaměstnanců podpořila svou účastí na jednání také hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Té se podle Středuly postup firmy vůči zaměstnancům nelíbí.

„Bavili jsme se s Miladou Emmerovou o tom, že budeme požadovat po novém parlamentu, aby firmy v případě hromadného propouštění, měly zákonnou povinnost sjednávat s reprezentanty zaměstnanců tzv. sociální plán, jehož výsledkem by mělo být zmírnění dopadů hromadného propouštění,“ řekl Středula s tím, že podobný systém je znám např. v Německu.

AFL patří mezi dvorní dodavatele německého Volkswagenu i mladoboleslavské Škody Auto. „Způsob chování firmy může ohrozit i odběratele nových vozů, co se týká zajištěním kvality, protože zaměstnanci ve Stříbře opravují ty výrobky, které firma nechává vyrábět v Rumunsku,“ řekl Mediafaxu Středula. Podle něj by mohlo vyhlášení stávky zasáhnout právě také výroby nových vozů jak ve Volkswagenu, tak také v mladoboleslavské Škodě Auto.

AFL se zabývá výrobou kabelových svazků. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil investiční společnosti Platinum Equity převzít AFL i se všemi jejími zaměstnanci v polovině června. Mluvčí firmy navíc již dříve uvedl, že pokud Platinum Equity AFL získá, bude výroba pokračovat v nezměněném rozsahu a bez propouštění.

Firma hromadně propouštěla už na konci loňského roku, kdy výpověď dostalo 662 zaměstnanců. V souvislosti s přesunem části výroby do Rumunska dostalo už před tím v létě výpověď dalších 850 zaměstnanců.