"V neděli okolo poledne se nad Novojičínskem přehnala bouřka s vydatnými dešti. Hladiny říček se opět zvedly, mnoho lidí liják vystrašil, ale naštěstí kromě několika zatopených sklepů a garáží v Novém Jičíně a jeho nejbližším okolí se nic vážnějšího nestalo," uvedl Gabzdyl.

Úklid zaplavených oblastí pokračoval po celý prodloužený víkend. Těžká technika odstraňuje poslední hromady vyvezeného odpadu. Vojáci, kteří přijeli z Hranic na Moravě, z Přáslavic a Bučovic, pomáhají lidem dávat do pořádku zatopené příbytky i likvidovat pozůstatky povodní v krajině.

Stále pokračuje humanitární pomoc, například v pondělí přijel kamion s vybavením a potřebami pro malé děti, náklad se postupně vykládal v Jeseníku nad Odrou, v Hodslavicích, Životicích u Nového Jičína a v dalších obcích. O krizová centra už není takový zájem, přesto zůstávají pro jistotu v městských částech Nového Jičína Bludovicích a v Žilině otevřené vždy od 9 do 12 hodin.

Do Jeseníku nad Odrou přijel pomáhat s úklidem po záplavách čisticí vůz nazývaný Mýval. Letos ho darovala společnost ArcelorMittal Ostrava k úklidu Slezské Ostravy a dalším městkým částem. „Domluvili jsme se starostou Slezské Ostravy, že Technické služby Slezské Ostravy zapůjčí Mývala do Jeseníku nad Odrou. Společnost ArcelorMittal Ostrava zajišťuje na provoz v postižené oblasti pohonné hmoty,“ řekla Lenka Antošová z koordinačního týmu hutní společnosti.

Starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček ocenil nejen zapůjčení Mývala a také materiální pomoc v podobě pracovních oděvů, rukavic, holínek, kartáčů a dalších potřebných věcí za zhruba 50 tisíc korun, ale také uvolnění zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava, kteří byli postiženi záplavami, z pracovního procesu. „Tito zaměstnanci byli na týden uvolněni z práce a bude jim zaplacena plná náhrada mzdy,“ uvedla Antošová.